O mně

Autorská keramika pálená dřevem

Vytvářím autorskou keramiku (kameninu), točenou na hrnčířském kruhu, pálenou v peci otápěné dřevem. Vyrábím hlavně nádoby pro každodenní používání a stolování. Ve své tvorbě se snažím o estetickou vyváženost a zároveň o naprostou funkčnost. Inspiruji se přírodou a v mnoha směrech u lidových hrnčířů, používám zemité glazury a engoby, se kterými ráda experimentuji. Keramika pro mě byla dlouho pouze koníčkem.  Absolvovala jsem keramickou rekvalifikaci v Praze, ale opravdový posun nastal až v roce 2006 účastí na kurzu v keramickém studiu v Kohoutově, pod vedením keramika Petra Tomse, kde jsem se poprvé setkala s technologií pálení dřevem.

Dílna v Klínci u Mníšku pod Brdy

Na konci roku 2006 pro mě Petr vedle mé dílny v Klínci postavil malou, (cca 450 l) pec na dřevo .Tehdy byla myšlena jen na keramické experimenty s pálením několikrát do roka. Keramika se mi ale postupně stala prací na plný úvazek . K menší peci časem přibyla i další, větší cca 950 l velká pec, jejímž autorem byl kolega Petr Novák.

Spolupráce – Podbrdská keramika

Od konce roku 2011 spolupracuji s malířkou Ivanou Švarcovou, vytváříme volné repliky tzv. „Podbrdské keramiky“. Jedná se o malovanou keramiku, která se v Klínci u Mníšku pod Brdy vyráběla od roku 1935 do roku 1948 a byla malovaná ak. mal. Zdislavem Hercíkem a Zdeňkem Hrubým. Keramiku (kameninu), malovanou pod glazuru pálíme původní technologií v peci otápěné dřevem. Postupně se k nám přidaly i další dvě malířky a výtvarnice Helena Pecháčková a Ester Polcarová. Více o Podbrdské keramice a její historii najdete na www.podbrdskakeramika.cz.

Hrnčírna čp. 10 v Levíně

V roce 2012 jsem objevila městečko Levín u Úštěka (okr. Litoměřice), kam jsem se vydala po stopách ak. mal. Zdislava Hercíka, který byl autorem vzorů „Podbrdské keramiky“ a do Levína odešel po roce 1945. Od roku 2013 jsme zde začali pořádat keramická sympozia. Na podzim, v roce 2016 jsem Hercíkův atelier odkoupila. Postupně dům, s původní, patrovou historickou pecí z roku 1942 opravuji a vracím mu život. Tvořím zde svojí autorskou keramiku inspirovanou historickou levínskou keramikou a společně s dalšími dvěma kolegyněmi – keramičkami zde pořádáme keramické akce a řemeslné jarmarky. Kromě historické dvoukomorové pece z roku 1942, kterou jsme uvedli do provozu, pálím v dalších dvou pecích na dřevo (600 l  a 950 l), které mi zde postavil kolega, keramik Jaroslav Marek. Více se dozvíte na www.levinskakeramika.cz.