Znovuzrození „Podbrdské keramiky“

20. 9. 2011 | Žádné komentáře

Znovuzrození “ Podbrdské keramiky“, aneb musíme přece něco podniknout, když už naši předkové spolu chodili na pivo….

Na začátku bylo pátrání po historii keramické dílny „ U Šimůnků „ v Klínci u Štěchovic, o které si můžete přečíst zde.

Od té doby se lecos změnilo. Hlavně jsme se poznaly my dvě. Sice jakoby náhodou, přesto zcela osudově, při práci na brožurce o klíneckých hrnčířích, kterou jsem připravovala. A Ivana byla jedním z potomků těchto hrnčířů, se kterými jsem se setkala -pravnučka pana Antonína Šimůnka.

Ivana se věnuje malování ornamentů a symbolů hennou a  vždycky si chtěla zkusit malování na keramiku, což jsem jí ráda umožnila.. Už když namalovala první kus, bylo to neuvěřitelné. Jakoby ty klínecké  vzory malovala odjakživa. Mě zas pod rukama docela snadno vyrůstaly tvary nádob našich hrnčířů a vše se spojilo v jeden celek.

Ivana Švarcová

Tak došlo postupně a zlehka k naší symbióze. Společná nám je hlavně láska ke klíneckým  keramickým motivům, ke vtipným, naprosto originálním vzorům, které jinde na lidové keramice nenajdete…Uvědomujeme  si, že to není žádná shoda náhod, že jsme se potkaly právě teď, s tím, co každá umíme. Již naši předkové se znali a chodili společně na pivo.

No a my na to pivo také rády občas chodíme…..!

 

 

Trocha technologie:

 Jde o techniku malování na engobu pod transparentní glazuru. Zpočátku šlo o to, vychytat sílu různých tahů štětcem , pro tu kterou barvu. Nejprve se nakreslí motiv a pak se vše ještě konturuje, či proškrabává. Stále zkoušíme a vylaďujeme technologii. Malování a tvary nádob jsou inspirovány starými originály, které vlastníme, nebo je máme nafocené. Obě jsme předtím neměly s keramikou tohoto druhu zkušenosti… Ale malý ten, kdo zná jen malý cíl…

Z počátku jsme naše pokusy chtěly pálit v peci na dřevo, abychom docílily, co nejpodobnějšího vzhledu se starými kusy , což se posléze ukázalo jako kontraproduktivní.

Klínečtí hrnčíři totiž pálili  o dost níže, na teplotu něco málo přes 1200C, kvůli sytosti barev, hlavně žluté a pinkové. Také by bylo nutné  zboží  zakládat do pouzder, či jiných nádob, abychom ho chránily před přímým plamenem a náletem popela v peci. Musely bychom tedy zvolit jiné druhy hmot než používám, na nižší teplotu  a  naplnit celou pec na dřevo malovaným zbožím, což je pro nás zatím ještě dosti náročné, jak vzhledem k potřebnému množství namalovaných kusů tak kvůli nutnosti častějšího pálení pro výsledky testů.  První pokusy ve dřevě tedy nedopadly nejlépe, už jen proto, že pálím dost vysoko /1250-1350C/  a redukčně, tudíž podklad vyšel místo bílé hodně do šeda a z barvítek šly použít jen oxidy na vysoký žár.

 

Další pokusy v elektrické peci dopadly již povzbudivěji, pálili jsme zprvu na 1200C, kvůli barvám. Musely jsme rozředit glazuru i engobu, vše jme měly zpočátku husté a nevypadalo to dobře. Dále jsme zkusili pálit výš na 1230C a posléze na1250C a jen řídce engobované kaolinem, podklad je tedy trochu našedlý a více prozrazuje kameninu, což se nám asi líbí i víc, než bílý podklad na historických kusech, které  trochu připomínají spíše fajáns.

Některé odstíny barev nás  sice stále zlobí, jedny blednou, jiné se rozpíjí… Ještě je před námi spousta zkoušení a práce, ale  není naším cílem pouštět se do přesných  replik. Chceme pouze volně využít těchto nádherných vzorů a keramiku pálit výš, aby byla užitkovější a hlavně do ní  otisknout také kus z nás..

Uvidíme jakým směrem se přesně ještě vydáme, jestli se po vychytání technologie v elektrice nevrátíme částečně k výpalu dřevem…

 

První kousky jsme již představily na letošním velikonočním trhu u nás v Klínci a na podzimních hrnčířských trzích v Berouně, což se setkalo s velkým zájmem.

 Aktuality sledujte zde na webu a na http://www.fler.cz/podbrdska-keramika, kde si budete moci i nějaký ten kousek koupit..

A taktéž na prodejní Vánoční výstavě v Modrém domečku v Řevnicích, která bude probíhat  od 9.12.2011 /vernisáž / do

22.12.  2011. Bližší informace a další trhy, kde se můžeme potkat naleznete zde. Těšíme se na Vás!

Komentáře

Váš komentář

− tři = 5